top of page

TYT Puanı Kaç Yıl Geçerli?

Yetenek sınavlarına girebilmeniz için TYT puanınız çok öneli rol oynuyor. Ancak bir çoğunuzun aklında "yetenek sınavına girerken TYT puanı yeterli mi? Yoksa AYT puanı da önemli mi?" sorusu var. Öncelikle bu soruya cevap vererek başlayabiliriz. Yetenek sınavlarına girebilmeniz için TYT'ye girmeniz yeterli. AYT'ye girmenize gerek yok. Çünkü yetenek sınavlarında TYT puanınıza bakılıyor.


Müzik öğretmenliği (eğitim fakültesi) sınavına girebilmeniz için TYT sıralamasında 800.000'e girebilmeniz gerekiyor. Bu sıralamaya girdikten sonra sınava gireceğiniz okulun şartlarına uygunluk sağlıyorsanız başvuru tarihleri açıklandığında gerekli evraklarla başvurunuzu yapıp sınava girebilirsiniz.Konservatuvar müzik bölümü yetenek sınavına girebilmeniz için minimum 150 ya da 180 puan almanız gerekiyor. Bu puan koşulu da okula göre değişiklik gösteriyor. Sınava gireceğiniz okulun sınav kitapçığını incelediğinizde minimum kaç puan istediğini görebilirsiniz.


Gelelim puanların geçerlilik sürelerine. AYT puanı 1 yıl geçerlidir. TYT puanı ise 200 ve üzeri alırsanız 2 yıl geçerlidir. Yani bu yıl girdiniz ve 200 puan aldınız ancak yetenek sınavını kazanamadınız bu puanı önümüzdeki yıl da kullanabilirsiniz. Fakat siz puanınızı yükseltmek istiyorsunuz ve seneye tekrar TYT sınava girdiniz ve bu yıl aldığınızdan düşük puan aldınız. O zaman yüksek olan puanınız geçerli oluyor. Size tavsiyem ilk senenizde kazanamamış ve puanınız 200 üzeri olsa dahi sonraki sene yine TYT sınavına girmeniz yönündedir. Çünkü düşük puan alsanız da elinizdeki yüksek olan puanı kullanabiliyorsunuz. Hiç bir kaybınız olmuyor. Ancak yüksek alırsanız yetenek sınavında size çok fazla fayda sağlayabilir. Çünkü müzik bölümü yetenek sınavlarında 0,1 puan bile kazanıp kazanamamanızı etkileyebiliyor.


TYT ve müzik bölümü yetenek sınavlarına girecek bütün arkadaşlara başarılar diliyorum.

326 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2_Post
bottom of page