top of page

NASIL AKADEMİSYEN OLUNUR?

Akademisyen olmak için ne yapılmalı? Konservatuvar okuyanlar mı akademisyen olabilir? Müzik öğretmenliği okuyanlar akademisyen olabilir mi? Gibi sorular sizler tarafından sıkça sorulan sorular arasında.

Akademisyen olmak için konservatuvar tercih edenler var. Ya da akademisyen olmak için müzik öğretmenliği istemeyenler var. Ancak bunlar yanlış bilgiler. Çünkü akademisyen olmak için hangi üniversitede, hangi bölümde okuduğunuzun önemi yok. Konservatuar, müzik öğretmenliği, güzel sanatlar fakültesi ve hatta farklı bir bölüm de dahi okusanız akademisyen olabilirsiniz.Akademisyen olmak için yapmanız gereken, üniversiteden mezun olduktan sonra Ales'e girip minimum 50 puan alarak tezli yüksek lisans yapmanız. Bazı Üniversiteler Ales puanı yanı sıra yabancı dil sınavı (YDS) da istemektedir. Yüksek lisans yapmak istediğiniz okulun şartlarını okuyarak bu bilgiye ulaşabilirsiniz. Ales puanı 5 yıl geçerli olduğundan dolayı yüksek lisans yapmak için Ales'e girdiğinizde 70 ve üzeri alırsanız yüksek lisans bittikten sonra akademisyenlik için tekrar Ales'e girmenize gerek kalmaz. Aksi taktirde akademisyen olmak için tekrar Ales'e girmeniz gerekmektedir. Akademisyenlik için Ales puanı yanı sıra YDS'den de minumum 50 puan almanız gerekmektedir.


Tezinizi yazdınız. Yüksek Lisans bitti ve akademisyenlik için de gerekli puanları aldınız. Bundan sonra yapmanız gereken ya özel üniversitelerde ya da devler üniversitelerinde açık olmasını ve duyuru yapmalarını beklemektir. Ancak bu da genelde ikili ilişkilerle olur. Yani yüksek lisans yaparken akademisyen olmak istediğiniz okuldaki hocalarla iletişime geçmeniz ve iyi bir konu üzerine araştırma yapmanız sizin açınızdan faydalı olacaktır.


Şimdiden akademisyen olmak isteyen herkese başarılar. İyi çalışmalar.

97 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2_Post
bottom of page