top of page

Konservatuvar Yetenek Sınavına Hazırlanmaya Ne Zaman Başlamalıyım?

Konservatuvar yetenek sınavı, müzik öğretmenliği yetenek sınavı ya da benzeri üniversitelerin müzik bölümü yetenek sınavlarına hazırlanmaya ne zaman başlamalıyım? Bu soru bir çok kişinin aklını kurcalayan bir soru. Çünkü konservatuvar yetenek sınavı, eğitim fakültesi yetenek sınavı ya da dengi üniversitelerin yetenek sınavlarına girebilmek için öncelikle TYT'den yeterli puanı alabilmeniz gerekiyor ve doğal olarak önceliği bu sınava hazırlığa veriyorsunuz.


Evet bu düşünceniz ve önceliğiniz size son derece doğru gelebilir fakat gözünüzden kaçırdığınız bir nokta var. Diyelim ki TYT'ye çok iyi hazırlandınız. Sınavınız da güzel geçti ve iyi bir sonuç alacağınızı bilerek yetenek sınavına hazırlanmaya başladınız. Yetenek sınavına kalan süre belki 2-3 ay. İşte burada sizin için sıkıntı ve stres başlıyor. Çünkü TYT hazırlığı yaparken yetenek sınavına hiç hazırlanmadınız. Bunun farkına varıyorsunuz ve konservatuvar yetenek sınavı tarihine kadar hazır olup olamama korkusu sarıyor.


İşte bu stres ve korkuyu yaşamamak için yapmanız gereken şey iki sınava aynı anda hazırlanmaya başlamak. Tabi sınav tarihlerinin yakınlığına göre hangisine daha çok çalışacağınızı iyi ayarlamanız lazım. TYT önce olan bir sınav olduğu için daha ağırlıklı olarak o sınava hazırlanmalısınız. Yanı sıra da her gün en az yarım saat yetenek sınavı hazırlığı yapmalısınız. Yetenek sınavına hazırlanırken öncelikle kulak sınavı, ezgi tekrarı ve ritim tekrarına çalışmalısınız. Ezgi tekrarlarını ve ritim tekrarlarını ilk aşamada sadece dinleyerek bilinç altınıza yerleştirebilirsiniz. Kulak sınavına da her gün yarım saat çalışarak ilerlediğiniz zaman hem TYT hem de yetenek sınavına çalışmış olacaksınız ve bu iki sınavın çalışmalarının birbirine engel olmadığını göreceksiniz.


Size tavsiyem yetenek sınavına hazırlık sürecinizi son ana bırakmayın ve olabildiğince erken çalışmaya başlayın. Ezgi tekrarı çalışmaları, ritim tekrarı çalışmaları ve yetenek sınavına hazırlık dersleri videoları olmak üzere aşağıya 3 konuda video bırakıyorum. Bu videolar ve daha fazlasına Müzik Teorim YouTube kanalından ulaşabilirsiniz. Herkese iyi çalışmalar ve sınavlarında başarılar.

168 görüntüleme2 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2_Post
bottom of page