top of page

KONSERVATUVAR SINAVLARINA GİREBİLMEK İÇİN GÜZEL SANATLAR LİSESİ OKUMAK ŞART MI?

Bir çoğunuz güzel sanatlar lisesi okumadığınız için müzik öğretmenliği, konservatuvar ya da güzel sanatlar liselerinin yetenek sınavlarına girip giremeyeceğinizi merak ediyor ve araştırmalara başlıyorsunuz. Çünkü lisede sayısal, sözel ya da eşit ağırlık bölümlerinde okuyup o bölümlere göre üniversite sınavında tercih yapıyorsunuz ve mantık olarak da üniversitede müzik bölümünde okumak için güzel sanatlar lisesi mezunu olmanız gerektiğini düşünüyorsunuz.


Etrafınızda duyduklarınız ve bu deneyimlediklerinizden dolayı kafa karışıklığı olması gayet normal. Bu ve benzeri konularla ilgili size öncelikli tavsiyelerim, etraftan değil de bu konularda donanımlı olan kişilerden bilgi almanız. Okulunuzda ya da çevrenizde bulunan bir müzik öğretmeni olabilir. Bir arkadaşınızın yetenek sınavına hazırlanan veya herhangi bir üniversitenin müzik bölümünde okuyan bir tanığı olabilir. Bu kişilerden bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır. Çünkü bilgi kirliliği sizlerin çok fazla kafasını karıştırır ve yapabileceğiniz şeyleri dahi yapamamanızı sağlayabilir.


Şimdi gelelim asıl konumuza. Hangi liseden mezun olursanız olun üniversitelerin yetenek sınavlarına girebilirsiniz. Lise mezunu olmanız sınava girebilmeniz için yeterlidir. Ancak bu elinizi kolunuzu sallayarak girebileceğiniz bir sınav da değildir. Çok fazla araştırma ve çalışma gerektirir. Öncelikle TYT puanı çok önemli. Hem sınava girebilmeniz hem de sınavı kazanabilmeniz için iyi bir TYT puanı almanız gerekir. Konservatuvar sınavına girecekseniz TYT’den 150 ve üzeri puan almalısınız. Müzik öğretmenliği sınavına girecekseniz sıralamada ilk 800.000’in içine girmelisiniz. Daha sonra nasıl bir yetenek sınavına gireceğinizi bilmelisiniz ki o sınava göre hazırlanabilesiniz. Aksi taktirde başarılı olmanız çok zordur. Çevrenizde yetenek sınavına hazırlık kursu veren yerler olabilir, özel ders veren müzik öğretmenleri olabilir. Bu kişilerden ders almalısınız. Maddi durumunuz buna yeterli değilse YouTube kanalımdaki (Müzik Teorim) derslerle sınavlara hazırlanabilirsiniz. Ama ne yaparsanız yapın o sınavlara hazırlanmadan, sesim güzel ya da ben iyi enstrüman çalıyorum diye girmeyin. Sınavlar hakkında çok fazla bilgi verdim. Bu bilgilere de YouTube kanalımdan ve bu sitedeki blog yazılarımdan ulaşabilirsiniz.


Kısaca özetlemek gerekirse tüm lise mezunları yetenek sınavlarına girebilir. Ancak çok araştırma yapmalı ve iyi bir şekilde sınava hazırlanmalısınız.

832 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2_Post
bottom of page