top of page

İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı 2022 Yılı Sınav Kılavuzu

Kurulduğu yılda Çalgı Eğitimi, Ses Eğitimi ve Temel Bilimler olmak üzere 3 bölüm ile eğitim-öğretime başlayan İTÜ TMDK, daha sonraki yıllarda kurulan ilave bölüm ve birimleriyle daha da büyümüştür. Konservatuvar yönetim kurullarının aldığı kararlar neticesinde Enstruman Yapım Bölümü San. Öğr Gör. Cafer Açın, Türk Halk Oyunları Bölümü Prof. Fikret Değerli, Kompozisyon Bölümü Prof. Selahattin İçli ve Müzikoloji Bölümü Prof. Yalçın Tura gibi duayen hocaların başkanlıklarında eğitime başladı ve zamanla büyüyerek köklendi.


Günümüzde Anasanat ve Anabilim Dalları kapsamında 7 bölüm ile hizmet vermektedir. Çalgı Bölümü Ses Eğitimi Bölümü, Türk halk Oyunları Bölümü ve Kompozisyon Bölümü Anasanat Dalı, Müzikoloji Bölümü, Müzik Teknolojileri Bölümü ve Müzik Teorsi Bölümü ise Anabilim Dalları programları ile eğitim-öğretimi sürdürülmektedir.

1986 yılında İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı olarak başlayan Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği Yüksek Lisans Programlarına 1988 yılında aynı enstitüye bağlı sanatta yeterlik programlarının eklenmesi, Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nın akademik kadronun yetiştirilmesine olanak sağlamıştır. Bugün birçok kurumda yardımcı doçent, doçent ve profesör olarak görev yapan akademisyenler bu programlardan yetişmiştir.


Yeni öğrencilerini ve geleceğin eğitmenlerini yetiştirmeye devam eden İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı 2022 yılı sınav kılavuzunu yayınladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı 2022 yılı özel yetenek sınavında TYT baraj puanını 150 ve yaş sınırını 30 olarak açıkladı. 2022 yılı özel yetenek sınav başvuruları, sınav tarihleri, başvuru için gerekli belgeler ve daha fazlası için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.


Sınava girecek bütün arkadaşlara başarılar.


İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı | Müzik Teorim (muzikteorim.com)480 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2_Post
bottom of page