top of page

Güzel Sanatlar Lisesinde Hangi Dersler Var?

Güzel sanatlar liselerinde müzik ve resim olmak üzere 2 bölüm bulunmaktadır. Genel olarak müzik bölümünü kazanırsak sadece müzik dersleri ya da resim bölümünü kazanırsak sadece resim dersleri göreceğiz gibi bir algı var.


Öncelikle bu bölümlerde okumaya nasıl başlayacağınızla başlayalım. Müzik bölümünü ele alarak anlatacağım aynı koşullar resim bölümü için de kendi dalları açısından geçerlidir. Öncelikle yetenek sınavına giriyorsunuz. Müzik bölümü yetenek sınavları genelde 2 aşamalı oluyor. İlk aşamada 1,2,3, ezgi ve ritim tekrarı soruluyor. Eğer bu aşamada geçerli olan baraj puanı alırsanız ikinci aşamaya giriyorsunuz. İkinci aşamada da genelde enstrüman çalma, şarkı söyleme, istiklal marşı okuma ve genel kültür soruları olabiliyor. Tabi bunlar okullara göre değişiklik gösteriyor. Gireceğiniz okulun sınav kılavuzunu incelemenizi tavsiye ederim. Daha sonra bu aşamada da başarılı olursanız sınavı kazanıp okulda eğitim almaya kabul ediliyorsunuz. İşte burada yazımın başında da bahsettiğim gibi hangi dersleri göreceğimiz soruları belirmeye başlıyor.Öncelikle söylemem gereken ağırlıklı olarak çalgı, piyano, solfej, dikte, orkestra, müzik tarihi vb. gibi bölüm dersleri görüyorsunuz. Bölüm derslerinin yanı sıra İngilizce, Matematik, Türkçe, Edebiyat, Tarih, Coğrafya, Biyoloji, Kimya gibi temel dersleri de görüyorsunuz. Yani anlayacağınız gibi ders sayılarınız oldukça fazla oluyor. Bu dersleri görmenizdeki amaç üniversite yetenek sınavlarına girmeden önce TYT sınavına girecek olmanız ve orada da iyi bir puan almanız gerekmesidir.


Gördüğünüz gibi güzel sanatlar lisesinde sadece müzik ya da resim dersleri görmüyorsunuz. Eğer böyle bir düşünceniz var ve bunun için güzel sanatlar lisesini tercih ediyorsanız bir daha düşünmenizi tavsiye ederim.


Sınava girecek bütün arkadaşlara şimdiden başarılar dilerim.

129 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2_Post
bottom of page