top of page

Fırat Üniversitesi Devlet Konservatuvarı 2022 Yılı Özel Yetenek Sınav Kılavuzu

Fırat Üniversitesi Devlet Konservatuvarı 1997 yılında kurulmuştur. Açılan ilk bölümü olan Türk Mûsikisi Temel Bilimler Bölümü ile 2001-2002 yılında 20 öğrenci alarak eğitim ve öğretime başlamıştır.


2009 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu tarafından bölümün adı Temel Bilimler olarak değiştirilmiştir. Bu kararla Temel Bilimler Bölümü bünyesinde; Türk Halk Müziği Anasanat Dalı ve Türk Sanat Müziği Anasanat Dalı kurulmuştur.


2009 yılında Konservatuvar bünyesinde Halkoyunları Bölümü de açılmış ve böylece bölüm sayısı ikiye çıkmıştır. Ancak, uygun bir binanın olmayışı, öğretim elemanı eksikliği vs. gibi hususlardan dolayı bu bölüme henüz öğrenci alımı yapılamamış, dolayısıyla da eğitim-öğretime başlanamamıştır. 2020 yılında Temel Bilimler ismi, Türk Müziği Programı olarak değiştirilmiştir.


Fırat Üniversitesi Devlet Konservatuvarı 2022 Yılı Özel Yetenek Sınav Kılavuzunu açıladı. Fırat Üniversitesi Devlet Konservatuvarı 2022 Yılı Özel Yetenek Sınav Kılavuzuna göre Türk Müziği Programına başvuru yapabilecek öğrencilerin TYT'den minumum 140 alması gerekiyor. Sınavı kazanacak öğrenci kontenjanıysa 22 olacak.


Fırat Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk müziği programı sınavda neler sorulacak? Sorular kaçar puan olacak? Hangi eserler okunabilir gibi soruların cevaplarına ve daha fazlasına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.


Sınava girecek bütün arkadaşlara başarılar.


Fırat Üniversitesi Devlet Konservatuvarı | Müzik Teorim (muzikteorim.com)
477 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2_Post
bottom of page